Değerli öğrencilerimiz; ders seçimlerinizi yaparken aşağıda verilen bilgilerin dikkate alınması hususunu rica eder, öğrenim hayatınızda başarılar dileriz.

 

 v Birinci öğretim öğrencileri: Birinci öğretim öğrencilerinin harçları Devlet tarafından karşılandığından bu öğrenciler herhangi bir ücret yatırmayacaktır. 16-20 Eylül 2019 tarihleri arasında https://ubs.cbu.edu.tr/ adresinden ders kaydınızı yapınız. (Kullanıcı adı: TC kimlik numarası, Şifre: TC kimlik numarası)


v İkinci öğretim öğrencileri: 16-20 Eylül 2019 tarihleri arasında https://ubs.cbu.edu.tr/ adresinden önce ders seçiminizi yapınız, daha sonra aynı tarihler arasında harç ücretinizi yatırınız. (Kullanıcı adı: TC kimlik numarası, Şifre: TC kimlik numarası) Harç ücretleri Türkiye Ekonomi Bankasına (TEB) yatırılacaktır.


v Kayıtlanma işleminin tamamlanması için  “Kaydı Tamamla” butonuna tıklanmalıdır. Butona tıklandığında ekranda “Kayıt Tamamlandı”  ibaresi görüntülenecektir. Aksi takdirde derslere kaydınız olmayacak ve sınıf listelerinde isminiz yer almayacaktır.(Bu işlem ekle sil haftasında (23-27 Eylül ), kaydın geri alınıp ders değişikliği yapıldığında da unutulmamalıdır.)


v Yeni kayıtlanan tüm öğrencilerimiz için  Danışman öğretim üyeleri belirlenmiştir. Öğrencilerimiz, danışman öğretim üyelerini Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgi Sistemi (UBS) üzerinden kayıt bilgilerim ekranından görebilir ve mesaj gönder ekranından danışman öğretim üyelerine mesaj gönderebilirler. Ders seçimleriniz sırasında danışmanlarınızdan yardım alabilirsiniz.


v Yeni kayıt olan engelli öğrencilerimizin varsa engellilik raporlarını 15 Ekim 2019  tarihine kadar öğrenci işleri birimine teslim etmeleri gerekmektedir.


v Fakültemiz tüm bölümlerinin birinci sınıf ders programlarında yer alan “Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi” , “Türk Dili” , “Yabancı Dil” ve “Bilgisayar” dersleri uzaktan eğitimle verilmektedir.(Bölümlerin ders programlarında (U.E.) şeklinde belirtilmiştir.) Bu dersleri http://uzem.cbu.edu.tr/ adresinden, uzaktan eğitim sistemine giriş  yaparak (Kullanıcı adı: öğrenci  numarası, Şifre: TC kimlik numarası) elektronik ortamda takip edebilirsiniz. (Fizik Bölümünde Bilgisayar dersi uzaktan eğitim değildir)


v Birinci sınıf öğrencilerinin 1. Yarıyıl Seçmeli Ders Havuzu’ndan (Beden Eğitimi, Resim, Müzik, Halk Oyunları) yalnızca birini seçmeleri gerekmektedir.


v Diğer yükseköğretim kurumlarından alıp başarılı olduğunuz dersler,  dilekçe, onaylı transkript ve onaylı ders içerikleri ile başvuru yapmanız halinde yönetim kurulu kararı ile muaf edilebilir. Son başvuru tarihi 27 Eylül 2019’dur. Muafiyet başvuruları sadece bir defa yapılır. Hazırlık sınıfında başlayacak öğrenciler, hazırlık eğitimlerini tamamladıktan sonra ilk kayıt yenileme haftasında başvuru yapabilir.


v Devam zorunluluğu; öğrenci, ilk kez aldığı veya devamsızlığı nedeniyle tekrarlayacağı teorik derslerin en az %70, teorik ders dışındaki her türlü uygulama çalışmasının %80’ine devam etmek zorundadır. Devam zorunluluğunu yerine getirmeyen öğrenciler final veya bütünleme sınavlarına alınmazlar. Öğrencilerin alacakları sağlık raporları, derse devam sürelerinin hesabında dikkate alınmaz. Öğrenci rapor süresince devamsız sayılır.


v Öğrenci kimlik kartlarınız banka kartı şeklinde olacak ve derslerin başlamasından itibaren bir ay içerisinde fakültemizin öğrenci girişinde teslim edilecektir. Teslim alırken yanınızda kimlik fotokopisi bulundurmanız gereklidir.


v Yerleşen her öğrenciye "öğrenci numaranız@cbu.edu.tr" uzantılı elektronik posta adresi oluşturulmuştur. Elektronik posta adresine ilk girişte şifre olarak T.C kimlik numarası girilecektir.


v Ders Programları, burs başvuruları v.b. tüm duyurular Fakültemizin web sitesinde (https://fef.mcbu.edu.tr/) ilan edilmektedir. Lütfen öğrenim hayatınız boyunca sitemizi takip ediniz.


v Zorunlu ve isteğe bağlı yabancı dil hazırlık programı olan bölümlere yerleşen öğrencilerin Yabancı Dil Hazırlık Programı Muafiyet ve Düzey Belirleme Sınavı 9 Eylül 2019 tarihinde yapılacaktır. Sınav yeri ve saati ile ilgili ayrıntılı bilgiyi http://yabancidiller.cbu.edu.tr adresinden öğrenebilirsiniz.


v Her eğitim öğretim döneminin başında, muafiyet sınavı açılan derslerden 65 veya üstü not alan öğrenciler muaf sayılırlar. Muafiyet sınavı sonucunda alınan sayısal notun harf notu karşılığı öğrencinin başarı notu olarak transkriptine yansıtılır ve not ortalamasına katılır. (Muafiyet sınavları yılda bir kez yapılır ve alınan not her iki yarıyıla da işlenir.)

 

v Muafiyet Sınavları Tarihleri

DERSLER

SINAV TARİHİ

SONUÇ İLANI

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I-II

25 Eylül 2019

27 Eylül 2019

Türk Dili I-II

25 Eylül 2019

27 Eylül 2019

Yabanı Dil I-II

25 Eylül 2019

27 Eylül 2019

Bilgisayar I-II

04 Ekim 2019

Not: Sınavların yeri ve saatine ilişkin bilgi için sitemizdeki duyuruları takip ediniz.


Sıkça sorulan sorular için tıklayınız

Harç bilgileri için tıklayınız

   

 

 

 

 

 

 

 

Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik